Miłość to wybór. Wybieramy sobie najlepszego partnera, który pasuje do nas. Jednak miłość to nie tylko wybór, to również biologia, natura, a czasem chwiejność. To, czy związek będzie trwały, zależy od wielu czynników. Jednak aby zwiększyć jego szanse, trzeba skupić się od początku na podstawach. Pierwszą z nich jest zaangażowanie emocjonalne, erotyzm - to pierwsza faza zakochania. Zauroczenie, które definiuje początek związku. Ludzie sobą zafascynowani psychicznie i fizycznie nie potrafią racjonalnie podejść do związku. Dlatego już tutaj należy skupić się na tym, by po tym pierwszym etapie spojrzeć na partnera trochę z boku, a nie przez różowe okulary. Jak to, co widzisz Ci odpowiada, możesz iść dalej.
Drugi etap miłości to intymność, która polega na przyjaźni. Przeszedł pierwszy etap fascynacji, pojawiają się problemy ale i przywiązanie. Pojawia się własny język pary, rytuały i codzienność. To w niej najlepiej widać wady, przywary partnera, z którymi przychodzi nam żyć. Tutaj trzeba również spojrzeć trzeźwym okiem, czy to jest to.
Trzeci, ostatni etap to świadomość i wybór. Jesteś świadom swojego partnera. Znasz wady, znasz zalety, masz pełną paletę zachowań i reakcji - jeśli chcesz zostać, to musisz je akceptować. Próba zmiany partnera źle się kończy. Bo to świadomy wybór, że z kimś zostajesz. Najczęściej pomimo: wad, ran.
Dlatego nim podejmiesz decyzję na całe życie, podejmij decyzję świadomą - to jest klucz do prawdziwej miłości i szczęścia.