Wiele mówi się codziennie o toksycznych związkach, pojawiają się one w serialach dla nastolatków i dorosłych, a dzięki temu przemoc domowa przestaje być aż tak wielkim tematem tabu. Jednak przez to, że pojęcie toksycznego związku otacza nas ze wszystkich stron, powoli traci ono swoje znaczenie. Bo toksyczny związek to nie każda taka relacja, w której jest nam źle i niekomfortowo.
Dlaczego toksyczne związki tracą znaczenie?
Kiedyś, kiedy w przestrzeni publicznej mniej mówiło się o ich istnieniu, toksyczne związki mogliśmy określać za pomocą swoich przeżyć. To znaczy, że najpierw pojawiały nam się sygnały, że coś dzieje się nie tak, a dopiero z czasem dochodziliśmy do wniosku, że może to być wina tkwienia w toksycznej relacji. Teraz możemy mieć często do czynienia z odwrotną sytuacją, czyli momentem, w którym osoby najpierw nabierają podejrzeń, że mogą być w toksycznej relacji, a dopiero potem szukają potwierdzenia dla swojej tezy. Ten model jest o tyle niebezpieczny, że pozwala nam każde, nawet niewinne zachowanie naszego partnera, dopasować pod wzór partnera toksycznego.
Kiedy związek jest toksyczny?
O toksycznym związku możemy mówić w momencie, w którym twój partner krzywdzi Cię lub robicie to sobie nawzajem. Toksyczne związki opierają się na celowym manipulowaniu partnerem, często w złej wierze, ale również z troski czy ze strachu o zostanie samotnym. W toksycznym związku zawsze pojawia się element niezdrowej manipulacji, czyli zjawiska, w której jedna ze stron manipuluje swoim partnera bez jego wiedzy i zgody, aby osiągnąć coś na własną korzyść. Oczywiście dochodzi do tego czasami element przemocy. Manipulacja jest bardzo rozległym zagadnieniem, a sposób, w jaki ją stosujemy, jest zupełnie zależny od nas i od możliwości naszego partnera.
Każdy związek jest trochę inny
Tak naprawdę każdy związek rządzi się swoimi prawami, dlatego bardzo ciężko jest nam zbudować uniwersalne cechy, które pozwalają nam zbudować obraz jednego i prawdziwego toksycznego związku. Faktem jest jednak, że czasami upatrujemy się toksycznego związku dokładnie tam, gdzie go nie ma, samodzielnie tworząc warunki dogodne do jego postania. Wielu z nas bardzo mocno wiedzy w to, że jest w toksycznej relacji, przez co sami stajemy się toksycznymi partnerami, przyjmując postawę obronną wobec naszego partnera. Czasami warto spojrzeć obiektywnym okiem na to, co dzieje się w naszym związku i uświadomić sobie, że nie jest on toksyczny, tylko przychodzi chwilowy kryzys.